MEHMET TURGUT

Fotoğraf Sanatçısı

1 Temmuz 1977 yılında Ankara’da doğdu. İsmini aldığı dedesi Mehmet Turgut’un mesleği olan fotoğrafçılık kaderini belirledi. Uzun yıllar teorik fotoğrafçılık, baskı teknikleri, boyama, kara kalem ve fotoğraf işleme üzerine çalışmalar yaptı. İlerleyen zaman içerisinde kendisini kurgusal fotoğraflar çekmeye ve fotoğraf sanatına adadı.

Photographic Society of America ve Austria Super Circuit başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında sayısız ödül kazandı. Ayrıca fotoğraf üzerine sayısız seminerler verdi. Turgut, TEDx Istanbul ve Boston MIT gibi platformlarda konuşmacı olarak yer aldı. Turgut aynı dönemde dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Patricia Kaas’ın “Best Of” albümü “19” ve Ozzy Osbourne’un single çalışması “Let It Die” için kullanılan kapak fotoğraflarını çekti…

2009’da Türk Sanat Kurumu tarafından “Yılın Fotoğraf Sanatçısı” seçildi. 2014 yılında ise, One Eye Land Ödülleri’nde Avrupa’da “Yılın Fotoğrafçısı” oldu.

Yayın hayatına 2009’da başlayan Karakalem Dergisi’nin ve 2019’da başlayan 46 Dergisi’nin sahibi ve yaratıcı yönetmeni olan Turgut, ilk fotoğraf kitabı olan “30”u ise 2012 yılında çıkardı.

2014 yılında Ara Güler ve Aydın Boysan gibi isimlerle “Ala Portreler” projesini ortaya çıkardı. 
Roma Expo Sabatini’de yurt dışındaki ilk fotoğraf sergisini açtı. 2017 yılında kurulan Tuhaf Dergi’nin görsel danışmanlığına devam etmekte olup eğitimci kimliğiyle üniversitelerdeki görevini sürdürüyor.